close
Business Phone

0 850 441 00 19

Support mail

info@www.birdokuz.com

Neden Bir Dokuz

Pisagor evren sayılardan oluşmuştur der. Ben de hem eğitimlerimde hem de koçluk görüşmelerimde bir ölçümleme yöntemi olarak bolca kullandığım bu iki rakamın, aslında hayatımda da ne kadar anlamlı olduğunu fark ettim önce. Sonra bu iki rakamın derin anlamlarıyla daha da etkilendim ve bizi bir araya getirecek çatımızın adı birdokuz olsun istedim.

Eğitim ya da koçluklarda yaptığımız ölçümlemede, 1’den 9’a bir puan vermekle başlar değişim süreci. Hedefimize gitmek isterken mevcut durumumuza verdiğimiz bu puan; varmak istediğimiz noktayı, mevcutla hedef arasındaki boşluğu, bu boşluğu doldurmak için ihtiyacımız olan farkındalığı, bilgiyi, öğrenmeyi, seçeneklerimizi ve eylemleri içeren bir yol haritası çıkarır bize.

Sıfır yoktur çünkü, biz her insanın ya da kurumun, değişim için ihtiyaç duyduğu kaynağı az da olsa kendi içinde barındırdığına inanırız.

On’da yoktur çünkü, mükemmeli temsil eder ve mükemmel hep daha iyisinin var olduğunu gösterir ve biz yaklaştıkça uzaklaşan bir resim gibidir.

Öte yandan bizim en dip puanımız olan 1 ve en iyi halimizi temsil eden 9’un toplamı, bize potansiyelimizde mükemmeli barındırdığımızı hatırlatır. Rakamların anlamlarına baktığımızda 1; başlangıcı, ilk adımı, liderliği, dik duruşu, tekliği, eşsizliği, örnek olmayı ve yaratıcılığı temsil eder. 9 ise, mücadeleyi, tamamlanmayı, hedefe ulaşmayı, bitişi ve yeniden doğuşu.  Tıpkı bebeğin anne karnında geçirdiği ve doğumunu gerçekleştirdiği zaman olan 9 ay 10 gün gibi… Düşündüm ki bu rakamlar tam bize göre. Yaptığımız işi, kişisel ya da kurumsal değişimi tanımlamanın en güzel hali. Hayatımızda tıkandığımız, bir şeyleri değiştirmek ya da yeniden başlamak istediğimiz anlarda, içimizdeki potansiyeli ve pozitif değişim gücünü hem size hem kendimize hatırlatmak için bu ismi kullanalım dedik. İsmimiz birdokuz, yaşam amacımız ise hayata, hayatlara pozitif dokunuşlar yapmak. Ha bu arada… Ben de bir gün, bu yaşam amacına uygun bir adım atarak konfor alanımdan çıkma kararımı -hayatımın yeni sayfası doğum günümde açılsın diye düşünerek- doğum günümde kurumsal hayattan istifa edip dış dünyaya açılmıştım.  Yıl 2013, aylardan Ağustos ve takvimde gözüken sayı‘du
Yukarı Çık