close
Business Phone

0 850 441 00 19

Support mail

info@www.birdokuz.com

Merhaba Ben Engin

Bugün 19 Mart 2018. Uzun dönem askerliğimi saymazsak 21 yıllık iş hayatımda üç kez iş değiştirmiş biri olarak çok fazla CV yazma deneyimimim olmadı. En son çalıştığım eğitim-danışmanlık firmasının sitesi için ve gerektiğinde müşterilere gönderilmek üzere yazdığım CV metni de “Engin YILDIRIM, lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi, İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümünde tamamladı” şeklindeki -şu anda bana çok garip gelen- bir cümleyle başlar.

O cümleleri sanki bir başkasını anlatır gibi yazan da bendim oysa. Bu sebeple bugüne kadarki bütün eğitimimin, deneyimimin, birikimimin, hayallerimin, aldığım tavsiyelerin, yaptığım hataların, başarılarımın, seçimlerimin ve tüm yaşanmışlığımın bir meyvesi olarak -an itibariyle birdokuz eğitim-koçluk-danışmanlık can bulurken- siteye koyacağımız “kendimi tanıtan yazı”yı da gerçekten “kendi”mi tanıtır gibi yazmak istedim.

12+

Yıllık Deneyim

Sene 1995-96. Ben o yıllarda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olup kariyerime mezuniyetimin gerektirdiği seçeneklerle yön vermeyi planlayan, bir yandan da üniversite eğitiminin son yıllarında para kazanma ihtiyacıyla büyük bir markada tezgahtarlık yapmaya başlamış, genç bir öğrenciydim. Şirketimiz, o dönem itibariyle, çoğunluğun sadece önünde birileriyle buluşmak için beklediği, çok az sayıdaki zengin müşterilerin içeri girip yüklü alışverişler yaptığı kıyafet satan bir markaydı. Markamızın tepe yönetimi, bu özel marka duruşuna paralel bir şekilde o dönem için havalı sayılabilecek bir hareketle büyük bir değişime de imza atmışlardı. Unvanımızı tezgahtarlıktan satış danışmanlığına devşirmişlerdi. Tabii bu yeni pozisyonumuza yakışır bir şekilde de bir eğitim programı planlanmıştı.

Eskişehir’den kalkıp İstanbul’a giden ve bu şehri hiç bilmeyen bendeniz, otobüsü dolmuşa ekleyip zar zor ulaştığım Maslak’taki o otelde hayatımın ilklerini bir arada yaşıyordum. Hem yirmili yaşlarıma geldiğim kadarki süreçte -görece kısa ya da uzun- hayatımda hiç böyle bir otele gelmemiş, hem de okul dışında hiç profesyonel bir eğitim almamıştım.

Sahnede şık giyimli, diksiyonu düzgün, televizyondaki haber spikerleri, dizi oyuncuları gibi bir hanımefendi, satış ve iletişim becerileri eğitimi veriyordu. Belki de sınıftaki birçok insan gibi birden onun yerinde olmayı hayal ederken buldum kendimi. O sınıftakilerden hangisi bu hayale kavuşmuştur bilemem ama inanın ben o günden sonra ne yaptıysam iyi bir eğitimci olmak için yaptım.

Mezun olduğumda babamın bütün ısrarlarına rağmen birçok sınava girmedim mesela. Girdiklerimde de bende var olan şey, bir hedef değil sadece baba hatırıydı. Okul hayatım boyunca öğrendiğim satış işinde devam etmek, sonrasında da insanlara bunun eğitimini vermek şeklindeki planım, beni o dönemin en popüler satış alanlarından biri olan ilaç sektörüyle tanıştırdı. Profesyonel iş yaşamında eğitimin önemini, rekabette nasıl bir fark yarattığını bir kez daha deneyimliyordum. Sanovel ilaçta 4 yıl tanıtım-satış sorumluluğu, 4 yıl da bölge yöneticiliğinin ardından o büyük gün geldi ve şirket içinde açılan assesment center (değerlendirme merkezi) sürecinden geçerek eğitimci oldum. Artık 2008 yılı itibariyle Toksöz Holding bünyesinde önce ilaç sonrasında da hem ilaç hem de gıda sektörlerindeki temsilci ve yöneticilere eğitim vermenin ötesine geçmiş, ulusal kongre ve sempozyumlarda da konuşmacı olarak yer almaya başlamıştım.

Bölge satış yöneticiliği yaptığım dönemde koçlukla tanışmamın ardından koçluk konusunda birçok eğitim programına katıldım. 2011 yılında Adler International Learning koçluk okulunda ICF akredite koçluk eğitimlerini tamamlayarak profesyonel anlamda -kurum içindeki- hem temsilci hem de yöneticilere performans ve yaşam koçluğu yapmaya başladım. Artık eğitimcilik ve koçluk birlikte ilerlemeye başlamıştı.

Edindiğim bu bilgi ve deneyimi daha geniş kitlelerle paylaşmak üzere, hayatımın bu yeni sayfası yine bir doğumu temsil ederek açılsın düşüncesiyle, doğum günümde -19 Ağustos 2013’te- Toksöz Holding’deki son pozisyonum olan eğitim yöneticiliği görevimden ayrıldım. Farklı sektörlerde farklı pozisyonlardaki çalışanlara kurum içi eğitimler vermeye ve liderlere koçluk yapmaya başladım.

Elbette eğitim vermenin yanında en önemli değerim olan öğrenmeyi beslemek adına, 2014 yılında People Dynamics Learning aracılığıyla, spesifik olarak iş ortamında koçluğa odaklanan “Business Coaching Essentials” ve lider koçluğuna odaklanan “The Leadership Coach’s Advantage” programlarını tamamlayarak WABC tarafından da akredite oldum. Ayrıca yine Adler bünyesinde İleri Düzey Koçluk Eğitimi olan Practicum Sertifikasyon sürecinden de mezun olup 2014 yılında ATC, yapılan sınav ve değerlendirmelerin ardından 2015 yılında ACPC unvanlarını aldım. Her ne kadar koçluk, eğitim gibi konularda apoletlerin, unvanların bir yere kadar değerli olduğuna inansam da bu süreçte akış beni “İlişki Koçluğu” ve “Takım Koçluğu” eğitimleriyle, yaptığım birebir ve takım koçluğu saatleriyle PCC unvanına kadar taşıdı.

Eğitim almaya doyamayan ve bir yerlerde öğrenci olmadığında huzursuzlanan biri olarak 2016 yılı sonunda Thomas Gordon (PET) Etkili Anne-Baba Programı Eğiticinin Eğitimi sertifikasyonunu da tamamlayarak aile içi etkin iletişim konularında da kafa yormaya başlayınca, işin psikolojisi ve temellerine olan merakım daha da arttı. Bu vesileyle de  klinik psikoloji yüksek lisansımı tamamlamış oldum. 

Burası ne de olsa iş için kurulmuş bir site dahi olsa, hayatım sadece işten, eğitimden, koçluktan ibaret değil elbette. Hayatımı asıl anlamlı kılan, belki de en değerli öğretmenlerim ve öğrencilerim olan, bana bu süreçte her zaman destek olup ilham veren canım ailemi finale sakladım. Sevgili eşim Selma, oğlum Berat ve kızım Beren… Bir gün bir eğitimde bir araya gelirsek eğer, emin olun onları çok yakından tanıyacaksınız. Çünkü her eğitimin bir teori zemini olsa da teorinin yanında pratiği getiren o an ve yaşanan hayatlar olmazsa olmazdır. Benim, sizin, bizim hayatlarımız.

Bir gün tanışmak, hayatlarımızı konuşmak dileğiyle…

Sevgiler,

Engin…

12+

Yıllık Eğitimcilik Deneyim

10000+

Eğitim Saati

100+

Tamamlanmış Proje

1000+

Saat Koçluk

Yukarı Çık